+6
°
C
+
+
Bolesławiec
Niedziela, 08
Poniedziałek
+ +
Wtorek
+ +
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+ +
Sobota
+ +
Prognoza 7-dniowa

Uroczystość 370 lecia Bractwa Prasalskiego – wyjazd do Wieliczki

Kulminacja obchodów 370-lecia naszego Bractwa odbyła się na terenie Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. W dniu 21 lipca 2023 roku członkowie Bractwa Prasalskiego, na czele z Bratem Sekretarzem Sylwestrem Dulskim, wyruszyli autokarami do Wieliczki. Powitani zostali przez Dyrektora Muzeum, pana Jana Godłowskiego, który otrzymał symboliczny znaczek przynależności do Bractwa. W Muzeum członkowie Bractwa wysłuchali wykładu mgr Mateusza Gila, na temat roli i działalności bractw prasołów w Polsce, po którym miała miejsce dyskusja z pracownikami naukowymi Muzeum, zainteresowanymi tak długą historią Bractwa w Bolesławcu. Następnie Bracia mieli okazję do zwiedzania Muzeum. Po wystawie czasowej “Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte” zwiedzających oprowadziła sama Kustosz wystawy, pani Klementyna Ochniak-Dudek. Po obejrzeniu Zamku Żupnego uczestnicy uroczystości zjechali 135 metrów pod ziemię, na trzeci poziom Kopalni, do Komory im. Alfonsa Długosza, gdzie zaplanowany był uroczysty koncert Orkiestry Dętej ze Żdżar, która w ten sposób świętowała też 118 rocznicę swojego powstania. Pod ziemią, tradycyjnym górniczym „Szczęść Boże”, przywitał Braci zastępca dyrektora ds. administracyjnych i górniczych mgr inż. Zbigniew Jawień, który wygłosił piękną przemowę na cześć Bractwa, oraz przekazał symboliczną beczkę soli od Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, którą zgodnie z odwieczną tradycją, Prasołowie przywieźli do Bolesławca. W trakcie koncertu gratulacje Bractwu złożyła także obecna wśród nich Wójt Gminy Bolesławiec pani Dorota Makówka. W przerwach między utworami muzycznymi, w niezwykle ciekawy sposób, historię Bolesławieckiego Bractwa przedstawiał Brat Mateusz Zimoch. Wpisem do Księgi Gości Kopalni Bractwo zakończyło oficjalne obchody rocznicowe. W godzinach wieczornych uczestnicy uroczystości mieli jeszcze okazję dokładnie zwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce, a następnie odbyło się spotkanie integracyjnie.

Drugi dzień wyjazdu przeznaczono na zwiedzanie Krakowa, a w rolę przewodnika wcielił się pan Paweł Rojek – mieszkający w Krakowie pasjonat historii Bolesławca, z którym jest związany rodzinnie. Oprowadził wycieczkę po Krakowie szlakami obywateli Bolesławca, którzy w XVIII i XIX wieku nierozerwalnie złączyli swe życie z Krakowem. Była to niezwykle barwna opowieść, oraz niesamowite doświadczenie – możliwość spacerowania tymi samymi drogami i niemal dotykanie miejsc związanych z historią dawnych mieszkańców Bolesławca.

Wyjazd był możliwy dzięki Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Bolesławcu, pani Ewie Tabędzkiej, która pozyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. Bracia Prasale obecni na obchodach wrócili z niezwykłą motywacją do podejmowania kolejnych inicjatyw i dalszego podtrzymywania tradycji najstarszego Bractwa w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z tego wydarzenia.